(0286) 752 2015
Esida Otel

Location

Zeus Altarı

Zeus Altarı

Tanrılar tanrısı Zeus Gargadan Tepesi’nde yer alan sunağından izlemiş Truva Savaşını ve burada aşık olmuş Hera’ya. Aşkın yaşandığı, savaşın gözlendiği altar bugün de tüm gizemiyle Edremit Körfezini gözlemeye devam ediyor. Anıt ağaçların gölgesinde ve kekik kokusu eşliğinde patika bir yoldan ulaşılan altardan görünen manzara, Edremit Körfezi, Midilli, Ayvalık ve çevresindeki adalarla birlikte unutulamayacak bir tabloya dönüşüyor.

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü

Adatepe’de Antik Çağ’dan günümüze kadar yerleşim sürmektedir. Adatepe Köyü sit alanı ilan edilerek varlıklarını yüzyıllar boyu sürdürmüş kültürlerin yaşam izlerini taşıyan evleri koruma altına alınmıştır.
Adatepe Köyü’nde bölgenin yüzyıllara dayanan zeytin yağı geleneğinin sergilendiği Zeytinyağı Müzesi görülmeye değer bir başka yerdir.

Assos Antik Şehir

Assos Antik Şehir

M.Ö. 6.yüzyılda denizden 236 metre yükseklikte sönmüş bir volkanik tepe üzerine kurulan adını Zeus'un kızı ve 12 Olympos tanrısından biri olan Assos şehrinin koruyucu tanrıçası Athena'dan alan, muhteşem manzaralı Athena Tapınağı’nın kentidir. Yapımında kullanılan andezit taşının dayanıklılığı sayesinde günümüzde varlığını görkemli bir şekilde sergileyebilmektedir. Filozof Aristoteles'in kurduğu felsefe okulu ile önemli bir eğitim merkezi olan Assos günümüzde halen felsefe alanında yapılan buluşmalara mekan olmaktadır.

Antandros Antik Şehir

Antandros Antik Şehir

Antandros Antik Kenti, Yamaç Ev, Nekropolis, Kent Suru ve Roma Evi arkeolojik buluntularıyla ün yapmış önemli bir Troas kentidir. Denize bakan bir yamaç üzerine yerleştirilmiş Yamaç Ev, özellikle taban mozaikleri ve freskolarıyla dikkat çekmekte; teknik, işçilik ve arkeolojik bulgularıyla, Yamaç Ev ile hemen hemen aynı dönemde inşa edildiği düşünülen Roma Evi ile ziyaretçilerini büyülemektedir.

Antandros yerleşmesinin yer aldığı Kaletaşı Tepesi’nin yaklaşık 400 metre batısında yer alan Antandros nekropolisinde ise bugüne kadar toplam 412 mezar saptanmıştır.

Mıhlı Şelalesi

Mıhlı Şelalesi

Altınoluk- Çanakkale karayolu üzerinde ağaçların yeşil kollarıyla kapattığı bir tünel içinden yol bulan Mıhlı Çayı boyunca ilerlediğinizde, yaklaşık 5 km sonra ulaşılan Başdeğirmen mıntıkası ünlü bir mesire yeridir. Su yolları ve taşları aynen muhafaza edilen Rum değirmenine kemerli bir köprü eşlik eder. Değirmenin bir kaç kilometre sonrasında yüzülebilecek ölçülerde harika bir gölet ve bu gölete akan Mıhlı Şelalesi bulunmaktadır.

Hasan Boğuldu Göleti

Hasan Boğuldu Göleti

Adını, ovalı delikanlı Hasan ile obalı kızı Emine’nin aşkının hazin biten öyküsünden alan Sütüven Şelalesi’nin oluşturduğu gölet Kaz Dağları’nın yeşil koynunda yer alıyor. Mesire ve piknik alanı olarak ziyaretçilerini doğa ile buluşturan, pınarları, irili ufaklı şelaleleri, minik havuzları, suya yeşilini veren tabi örtüsü ile dereye paralel yürüyüş yapabileceğiniz keyifli bir parkur sunan gölete otelimizin uzaklığı 35 km’dir.

Midilli Island

Midilli Island

Otel manzaramızın Yunan konuğu Midilli Adası (Lesvos) Yunanistan’ın Girit ve Rodos’tan sonra en büyük üçüncü adasıdır. Başkenti Mytilene olan ada, Barbaros Hayrettin Paşa’nın da doğum yeridir. Yunanistan anakarasından çok Türkiye’nin Ayvalık ve Burhaniye ilçelerine yakındır. Otelimizde konaklayan misafirler dilerlerse 70 km uzaklıktaki Ayvalık’tan 1 saat 15 dakika süren feribot seferleri ile adaya geçiş yapabilirler.